בלוג ג'וּלוּת

האם גיימרים יעצרו את נגיף הקורונה?🦠

בפינתנו משחק לשבת של גיימינג בראש: האם גיימרים יעצרו את התפשטות נגיף הקורונה 🦠 ויצילו את העולם?

פולדיט הוא משחק סימולציה תלת ממדי ממוחשב שפותח על ידי חוקרים באוניברסיטת וושינגטון, במטרה לסייע להם לפצח מבנים של חלבוני וירוסים. כל אזרח, גם אם הוא לא מדען יכול לתרום למדע. חכמת ההמונים, משחוק וגישת ׳אזרחי המדע׳ Scientific Civilians כבר הוכיחה את עצמה בשנת 2011.

מאמר שפורסם בכתב העת היוקרתי ׳נייצ׳ר׳ על ידי המדענים בשיתוף גיימרים הראה שהם הצליחו לפצח ולגלות את מבנה חלבון התלת ממדי של נגיף האיידס בקופים. בעיה שמדענים לא הצליחו לפתור במשך חמש עשרה שנה, נפתרה על ידי הגיימרים תוך שלושה שבועות בלבד!

איך הם עשו את זה? במשחק הגיימרים מקבלים אתגרים שמבוססים על מבני חלבונים אמיתיים. הם צריכים לבצע מניפולציות במבנים התלת-ממדיים שלהם וליצור את המבנים היעילים ביותר מבחינה אנרגטית. על פי מידת הצלחתם בקיפול ושינוי מבני החלבונים הגיימרים מתקדמים במשחק ועוברים שלבים. חכמת ההמונים באה לידי ביטוי בכך שהגיימרים מתחרים אחד בשני בגילוי וחיזוי פתרונות יעילים, כולל בניית פתרון חדש וטוב יותר שמבוסס על תוצרי גייימרים אחרים ב – Fold.it.

האם גיימרים יעצרו את התפשטות נגיף הקורונה🦠?

אתגר נגיף הקורונה. קרדיט: Fold.it
אתגר נגיף הקורונה. קרדיט: Fold.it

נגיף הקורונה מורכב מ – 30,000 בסיסים, ולכן קשה לדעת מהי צורתו הסופית והשרשרת החלבונית שלו, כוללת אלפי זיזים בצורת כתר🦠 (׳ספייקס׳ באנגלית) שנתנו לו את שמו. ד״ר בריאן קופניק על אתגר פיצוח נגיף הקורונה:

"חלבון שהמכונה בשם ׳ספייק-וירוס קורונה׳, מאפשר לנגיף להדביק תאים אנושיים. אנו בפולדיט נותנים ומאפשרים לגיימרים לעצב מבני חלבונים שיוכלו להקשר לחלבון הזה, כדי לשתק אותו ולמנוע ממנו את יכולת ההדבקה״.

– ד"ר בריאן קופניק (2020 Fold.it Coronavirus Challenge)

גיימרים: עכשיו זה הזמן להציל את העולם!

משחוק תכליתי בפעולה

איזה עקרונות משחוק תכליתי עובדים בפולדיט בהצלחה? יש הרבה, אמנה כאן ארבעה:

🦠 מנגנון מוטיבציה פנימית: לעזור ולתרום לאחרים, ולא רק לעצמי (EPIC MEANING).

🦠 ייצוג לוח המובילים שמציין את המיקום היחסי של הגיימר בטבלה להגברת התחרות.

🦠 אסתטיקה: ייצוג חזותי דינמי של מולקולות חלבון בצורה אסטטית יוצר את חווית ״להרגיש בתוך תא במרחב מולקולרי״, כמו גם שינויי יחסי גודל, כך שהשחקן יכול לראות בעין מולקולות זעירות

🦠 האפשרות לבצע מניפולציות, לשבור חלקי מולקולת חלבון, לחבר מחדש…למידה שמתרחשת בכל החלטה שהשחקן צריך לקבל בסימולציה.

אין כמו הרגשה לעזור למדענים בפיצוח בעיה אמיתית שיכולה להציל חיים. זה EPIC!

קישור לאתר פולדיט להורדת המשחק: http://fold.it

!GAMEON

גיימינג בראש היא פינה כמעט יומית עם ד״ר חנן גזית חוקר גיימינג, משחקולוג מומחה לחשיבה משחקית ומייסד ג׳וּלוּת גיימינג+ משחוק תכליתי

להזמנת הרצאה /קביעת פגישת ייעוץ (גם מקוונת 🙂 | להצטרפות לפינה היומית #גיימינגבראש וואטסאפ / טלגרם | גילוי נאות | האזינו לפודקאסט משחוק העתיד. גם בספוטיפיי, אייטונס, גוגל פודקאסטים בכל זמן שתבחרו | אהבתם את הניוזלטר שלנו? פרגנו והזמינו חברים להרשם

ד"ר חנן גזית

ד"ר חנן גזית חוקר גיימינג, מרצה, משחקולוג. מומחה בניתוח התנהגות משתמשים ולמידה בסביבות מציאות מדומה, משחוק וחשיבה משחקית, גיימיפיקיישן. ראש המרכז הישראלי של איגוד חוקרי משחקים דיגיטליים העולמי. מייסד ג'וּלוּת juloot יועץ לארגונים, חברות הייטק וסטארטאפים בעיצוב ופיתוח משחקים ופתרונות גיימיפיקציה.

גיימינג בראש היא פינה כמעט יומית עם ד״ר חנן גזית חוקר גיימינג, משחקולוג מומחה לחשיבה משחקית ומייסד ג׳וּלוּת. הצטרפו פייסבוק | קבוצת וואטסאפ | ערוץ טלגרם | גילוי נאות | חפשו 'משחוק העתיד' בספוטיפיי, אייטונס אפל / גוגל פודקאסטס והאזינו בכל זמן שתבחרו קישור | אהבת את הפוסט? להרשמה לניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים כאן | להזמנת הרצאה (גם מקוונת) קישור | לקביעת פגישת ייעוץ ו/או שת"פ עסקי כאן

דילוג לתוכן