בלוג ג'וּלוּת

מלחמה וירטואלית

גיימינג בראש #59 עם ד״ר חנן גזית: נלחמים על הלוחמים – וירטואלית

לוחמי צה"ל שיצאו מלבנון לפני עשרים שנה לא קיבלו שום אות מיוחד והוקרה על שרותם. נדמה שהיה קצת נוח למדינה לשכוח אותם. רבים מהם נושאים את המראות והטראומות הקשים שחוו במלחמה כל הזמן. חלקם נשארו מצולקים ופגועים עד היום. מאמר שפורסם בכתב העת Psychological Trauma: Theory, Research, Practice and Policy עשוי לתת להם זיק של תקווה לעתיד טוב יותר.

59_GamingBarosh
צלם: ד"ר חנן גזית עם סטודנטים במעבדת מציאות מדומה מכללת אפקה. פרויקט פיתוח משחק סימולציה בטכנולוגיות מציאות מדומה לשם גיוס ומיון אפקטיבי של מלש"בים ליחידות מיוחדות

בין החוקרים שפרסמו את המאמר נמצא חבר יקר שלי פרופ' אלברט 'סקיפ' ריזו. סקיפ מנהל המרכז הרפואי למציאות מדומה באוניברסיטת קליפורניהUSC Institute for Creative Technologies הוא מומחה ליישום טכנולוגיות מציאות מדומה וחדשנות גיימינג לשיקום וסיוע לנפגעי הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) כבר למעלה מעשרים שנה.

סקיפ וחבריו התמקדו במחקרם הנוכחי באחד מהתסמינים המרכזיים של הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). ההיפר-ריאקטיביות לגירויים שמזכירים ללוחם את הטראומה. ההיפראקטיביות הזו מתבטאת בין השאר בעוררות פיזיולוגית שמפריעה לניהול אורח חיים תקין. החוקרים רצו לדעת האם עוררות זו יכולה להגיב לטיפול?

תשעים חיילים בשירות פעיל עם PTSD עקב קרבות השתתפו במחקר. בניסוי מבוקר הם חולקו לשלוש קבוצות באופן אקראי. קבוצה של חיילים אחת קיבלה טיפול של חשיפה מבוקרת באמצעות צפיה בתמונות ובקבלת מגע חושי מתאים. קבוצה נבדקים שניה טופלו באמצעות סימולציית מציאות מדומה (VR) לשם הגברת המעורבות הרגשית שלהם במהלך הטיפול בחשיפה ממושכת. הם הגדילו את החשיפה הוירטואלית שלהם לטראומה באמצעות 'הטמעות' בסביבה הוירטואלית. הקבוצה השלישית הייתה קבוצת ביקורת שבה החיילים צוותו לרשימת המתנה ולא קיבלו טיפול.

החוקרים בדקו את התגובות הפיזיולוגיות של כל הנבדקים על ידי מדידת תגובת הזעה בעור בעת החשיפה לזכרונות טראומטיים מהקרבות שעברו (Galvanic Skin Response -GSR באנגלית). מדד זה הוערך לפני, תוך כדי ואחרי סיום הטיפול. החוקרים מצאו שרק קבוצת החיילים שקיבלו טיפול משולב עם טכנולוגיות מציאות מדומה הפחיתו באופן מובהק במדד התגובה הפיזיולוגית של הזעת העור GSR, בהשוואה לנבדקים בeבוצות האחרות. הפחתה זו נמצאה במתאם גבוה להפחתה בתסמיני הפרעת דחק הפוסט-טראומטית שלהם וגם בתדירות התקפי חרדה שדווחה על ידי הנבדקים עצמם.

לדעתי, המחקר מהווה קרן אור עבור לוחמים בהווה ובעבר הסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית PTSD. שילוב של טכנולוגיות מציאות מדומה בפרוטוקול הטיפול בחשיפה ממושכת יכול לסייע להם להתמודד ולהכיל טוב יותר את הזיכרונות הטראומטיים שעברו.

עם כל הכבוד שיש לי להחלטת שר הביטחון היוצא בנט והרמטכ"ל אביב כוכבי להעניק אות הכבוד לכל הלוחמים שלחמו ברצועת הביטחון בלבנון, ויש הרבה כבוד, אני רוצה להציע דבר אחד נוסף:

בואו נעניק לכל הלוחמים שזקוקים לכך, מרחב ביטחון וטיפול וירטואלי מתאים בטכנולוגיות חדשניות מתקדמות. הטיפול יסייע לא רק בשיפור איכות החיים של כל אחד מהם , אלא ישפיע גם על המשפחות והקרובים שלהם ויפה שעה אחת קודם.

!GAMEON

גיימינג בראש היא פינה כמעט יומית עם ד״ר חנן גזית חוקר גיימינג, משחקולוג מומחה לחשיבה משחקית ומייסד ג׳וּלוּת גיימינג+ משחוק תכליתי

להזמנת הרצאה /קביעת פגישת ייעוץ (גם מקוונת 🙂 | להצטרפות לפינה היומית #גיימינגבראש וואטסאפ / טלגרם | גילוי נאות | האזינו לפודקאסט משחוק העתיד. גם בספוטיפיי, אייטונס, גוגל פודקאסטים בכל זמן שתבחרו | אהבתם את הניוזלטר שלנו? פרגנו והזמינו חברים להרשם

ד"ר חנן גזית

ד"ר חנן גזית חוקר גיימינג, מרצה, משחקולוג. מומחה בניתוח התנהגות משתמשים ולמידה בסביבות מציאות מדומה, משחוק וחשיבה משחקית, גיימיפיקיישן. ראש המרכז הישראלי של איגוד חוקרי משחקים דיגיטליים העולמי. מייסד ג'וּלוּת juloot יועץ לארגונים, חברות הייטק וסטארטאפים בעיצוב ופיתוח משחקים ופתרונות גיימיפיקציה.

מקור:

Katz, A. C., et al,. (2020). Changes in physiological reactivity in response to the trauma memory during prolonged exposure and virtual reality exposure therapy for posttraumatic stress disorder. Psychological Trauma: Theory, Research, Practice and Policy. DOI: 10.1037/tra0000567

בונוס:

מה מגלות לנו ההזעה בכפות הידיים על המוח?

Brain Activity Revealed Through Your Skin: Stress, Sleep, & Seizures | Dr. Rosalind Picard @ M.I.T | TEDxNatick

דילוג לתוכן