מה זה מטאוורס Metaverse

המונח "מטאוורס" הופיע לראשונה בספר מדע הבדיוני של ניל סטיפנסון "Snow Crash" שיצא לאור בשנת 1992. ה "מטאוורס" הינו עולם וירטואלי תלת ממדי שבו בני אדם מיוצגים באמצעות "אווטארים", דמויות וירטואליות שמקיימים אינטראקציות האחד עם השני וגם עם "אווטארים" בוטים – יצירי מחשב בעלי בינה מלאכותית, במרחב דיגיטלי שמדמה את העולם הממשי.

מה זה מטאוורס? Metaverse

המילה "מטאוורס" מורכבת משתי מילים באנגלית: "Meta" שפרושה בעברית הוא "על" ו – "Universe" שפרושה הוא "יקום" או "עולם". ה"מטאוורס" או "מטאברס" משמש כיום כמטבע לשון לתיאור עולם וירטואלי תלת-ממדי דוגמת סקנד לייף וגם כמילה המתארת את חזון האינטרנט העתידי.

שחקן מספר אחת Ready Player One

"סביבות משחקים דיגיטליים מאפשרים לנו להיות כל מה שנרצה" אומר וֵייד וַטס, גיבור הספר שחקן מספר אחת של ארנסט קליין שיצא לאור בשנת 2011. סרטו של סטיבן שפילברג READY PLAYER ONE שמבוסס על הספר, יצא לאקרנים בשנת 2018. בפתיח הסרט מופיע המטאברס העתידי.

אואזיס הוא מטאוורס – צביר של עולמות וירטואליים משחקיים שבו מרבית האנושות מבלה את זמנה. וייד וחבריו מנסים לפצח את סודות משחק שהשאיר אחריו מייסד ומפתח האואזיס שהלך לעולמו. הם נלחמים באתגיד ענק ומבצעים אתגרים שונים כדי לזכות בתהילה ובמפתח הבעלות עליו:

"האואזיס הוא מקום שמאפשר לך להיות בו כל דבר שתרצה להיות וכל דבר שתרצה לעשות. זו הסיבה שכולם מכורים לזה".

וֵייד וַטס

עוד בנושא מציאות מדומה ראו בהרצאתי בסדרת הרשת משחקים לעתיד

מה זה גיימר אייג'נסי? Gamer Agency

בשפה המקצועית של מפתחי משחקי המשחקים, מה שוויד אומר הוא הגביע הקדוש. אנחנו כמפתחי משחקים יוצרים אצל הגיימר חוויה שהוא כל יכול, שהכל אפשרי. החכה שתעלה ברשת את הגיימר לתוך המשחק, מלכודת דבש של אלגוריתמים שתעטוף אותם בכניסתם בשערי המשחק, תחבק אותם ותדביק אותם אל העולם המשחקי הוירטואלי באופן כזה שהםירצו להמשיך ולשחק במשחק כמה שיותר, ולא יהיו מסוגלים לחשוב בכלל על לעזוב אותו. מילת הקסם הסודית של עיצוב חוויית הגיימר פה היא ה – אייג'נסי (Gamer's Agency ) או בעברית פעלנות יזמת.

עוד בנושא:

מה זה גיימר אייג'נסי? Gamer Agency

סוד ההצלחה של פורטנייט

מטא-וורסנס MetaverSense

מטא-וורסנס בע"מ (2008-2011) בראשות ד"ר חנן גזית הייתה חברת ההייטק הראשונה בישראל שהציעה למנהלים בארגונים, חברות הייטק ומוסדות חינוך עולמות וירטואליים תלת-מימד, סימולציות לשם למידה, הדרכה ואימון עם אווטארים. בנוסף הופקו מספר כנסים ואירועים וירטואליים והיברידיים, דוגמת כנס "משחקים רציניים" First Israeli Serious Games Symposium" בתוך סקנד לייף.

פרוייקטים נבחרים:

PIVOTE AVATAR

פיבוט אווטאר היא מערכת תרחישים ותרגול קבלת החלטות, מתן שירות מבוססת בינה מלאכותית עם בוטים – אווטארים וירטואלים. הדרכה ואימון איכותי בטכנולוגיות למידה מרחוק מתקדמות #ARVR 2010 -2030 בחזרה לעתיד

ד"ר חנן גזית:

"אוואטר פיבוט הוא מחולל תרחישים וירטואלי שניתן להפעלה בכל עולם וירטואלי. התרחישים מותאמים לרמות קושי שונות וניתנים להצגה על גבי מכשירי סלולר. זוהי המילה האחרונה בשילב בוטים בעלי בינה מלאכותית לצרכי מכירות, אימון והדרכה" בתוך: .המעבדה, ראיון בערוץ 1, ינואר 2010.

הוצג בכנס 'מציאות סינטטית' לארגונים ועסקים שהתקיים במעבדות המחקר של איי.בי.אמ בחיפה, 10

בינואר 2010. Development Credit: Daden Limited

e-Elections 3DWeb Arena

Web3D "פותח דלת" אל עולם וירטואלי תלת-ממדי בתוך דף אינטרנט רגיל.

ד"ר חנן גזית

מצביעים בבחירות עם אווטאר! למידה חוויתית של מקצוע האזרחות. תלמידי בית ספר יסודי בוחרים את ראש הממשלה בתוך זירת בחירות וירטואלית תלת ממדית באינטרנט. החדשנות היא שאין צורך בהתקנת תוכנה או פלאג-אין

שודר בתוכנית 'עולמות וירטואליים לתלמידים', מהדורת מבט לחדשות ערוץ 1, 25 בינואר 2009.

Development Credit: Web3D India

ד"ר אלחנן גזית, מרצה, יועץ, יזם וחוקר גיימינג, מטאוורס וחדשנות, עוזר למנהלים, ארגונים, סטארטאפים וגם הורים לילדים ליישם חשיבה משחקית לצמיחה עסקית ואישית.

ד"ר חנן גזית מייסד juloot

פורסם במקור לראשונה בדצמבר 2018 בבלוג גיימינג בראש